Firany – dlaczego ich materiał jest tak ważny?

Firany to element, który nadaje charakteru do wnętrza, pełniąc zarówno role dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Z tego względu przy dokonywaniu wyboru liczą się nie tylko długość, kolor czy wzory, lecz także sam materiał z jakiego zostały wykonane. Dlaczego jest to takie istotne?

Odpowiednie ułożenie

To, jak firany ułożą się przy oknie zależy nie tylko od tego, w jaki sposób zostały umocowane, lecz również od samego materiału. Niektóre bowiem same układają się w przyjemne dla oka kształty, natomiast inne będą wymagały prasowania i dokładnego rozwieszenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż wpływa na efekt końcowy, a to przecież liczy się najbardziej. Dużą popularnością cieszą się z tego względu markizety oraz firany żakardowe. Są one trwałe i wytrzymałe, dlatego nie wymagają prasowania, bowiem prostują się i układają pod własnym ciężarem. Można wykorzystać je w eleganckich pomieszczeniach, gdzie przyjmujemy gości – na przykład w salonie.

Przejrzystość i przepuszczalność światła

Kolejne ważne aspekty to to, ile będzie widać przez dane firany i w jakim stopniu będą przepuszczały światło – wbrew pozorom te aspekty wcale nie muszą się ze sobą pokrywać. Choćby woal to lekka tkanina, które nie jest przejrzysta, lecz jednocześnie znakomicie wpuszcza do pomieszczenia promienie słoneczne. Można z niej skorzystać w pokojach dziennych, gdzie chcemy zachować prywatność, lecz jednocześnie uzyskać dużo naturalnego oświetlenia. Z kolei firany tiulowe, z bawełny lub jedwabne, będą bardzo delikatne i jednocześnie są przejrzyste oraz przepuszczają światło. Są one bardzo efektowne i pasują do jasnych wnętrz, lecz wymagają z kolei każdorazowego prasowania po ich wypraniu. Podobnym materiałem jest satyna, w przypadku której firany zawsze są matowe z jednej strony i błyszczące z drugiej – ten drugi kierunek wskazany jest zatem w stronę pomieszczenia. Jeśli chcemy mocnej osłony to decydujemy się często na zasłony, które wykonywane są przeważnie z tafty – jest ona sztywna i mało przejrzysta, stanowiąc przeciwieństwo miękkich oraz delikatnych zasłonek.