Jak prać rolety rzymskie?

rolety rzymskie poznań

Tak jak moskitiery świetnie ochraniają dom przed owadami, tak rolety rzymskie doskonale osłaniają wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednocześnie bardzo ładnie prezentują się one w oknie. Problem jednak pojawia się, kiedy po raz pierwszy ulegną zakurzeniu lub zabrudzeniu – jak je wtedy wyczyścić?

Czyszczenie rolet rzymskich

Małe zabrudzenia rolet, a przede wszystkim kurz wyczyścić można na sucho: przy pomocy odkurzacza lub miękkiej ściereczki. Trochę większe plamy spróbować można zetrzeć zaś mokrą szmatką, z dodatkiem delikatnego detergentu. Wilgotną roletę zostawić trzeba rozwiniętą – by mogła w pełni wyschnąć. Jednak dobra informacja jest taka, że rolety rzymskie bardzo często szyje się z materiałów zasłonowych i firanowych. Dzięki temu można czyścić je „na mokro” albo w pralni chemicznej. Jest to ułatwione, ponieważ sama ich konstrukcja umożliwia nieskomplikowany i szybki demontaż rolety z okna. Należy zdjąć je z ramy, ze ściany albo sufitu (czasami do ich montażu wykorzystuje się karnisze).

Pranie rolet rzymskich

Po odpięciu od materiału wszystkich obciążników i usztywnień, można zdjąć go z całego mechanizmu – tkanina jest wtedy gotowa do czyszczenia. Rolety rzymskie można uprać ręcznie lub w pralce: jest to jednak zależne od tego, co zalecił producent. Jego wskazówki są zawsze wypisane na metce, znajdujące się zazwyczaj z lewej strony rolety i aby nie zniszczyć materiału warto się ich dokładnie trzymać. Czyszcząc rolety w domowej pralce trzeba również pamiętać o tym, by dobrać do nich detergenty odpowiednie do danej tkaniny oraz, by nastawić program dla tkanin delikatnych. Oczywiście takich rolet nie wolno wirować. Po upraniu trzeba je wysuszyć i można uprasować: oczywiście nadal postępując wedle zaleceń producenta. Na koniec rolety rzymskie na nowo mocuje się ich mechanizmu, wykonując te czynności co wcześniej, tyle że w odwrotnej kolejności. Osoby, które nie mają czasu albo warunków na upranie rolet rzymskich (lub boją się, że je zniszczą), mogą ich czyszczenie zlecić fachowcom. Oznacza to po prostu, że można oddać je do pralni chemicznej.

Rekomendowane artykuły