kolor rolet do wnętrza

Odpowiedni dobór rolet do koloru wnętrza

Niemal każde wnętrze posiada okna, a co za tym idzie także i przysłonę okienną. Dzięki nim funkcjonowanie i praca stają się przyjemniejsze. Szeroki wybór przysłon okiennych sprawa, że z każdego pomieszczenia można wyciągnąć niepowtarzalne piękno, stworzyć klimat, a przede wszystkim sprawić, że pokój stanie się przytulny.

Nie każdy jednak jest mistrzem dekorowania. Nie wszyscy mają umiejętność łączenia kolorów i wyobraźnię, która pozwala ocenić, który wzór materiału i jaki kolor tkaniny będzie najlepiej prezentował się z danym kolorem ścian i rodzajem dodatków.

Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, stworzyliśmy artykuł, z którego dowiesz się jak dobrać kolor rolet wewnętrznych do wnętrza. Dzięki temu wpisowi zobaczysz w pomieszczeniach inne walory, niż dostrzegałeś dotychczas.

Rodzaje zestawień kolorystycznych

  • Harmonijne – zestawienie harmonijne to takie, które charakteryzuje się płynnymi przejściami pomiędzy łączonymi kolorami. Przykładowym zestawienie harmonijnym może być czerwień, która stopniowo zmienia się w pomarańcz i żółć. Jeśli więc Twoje ściany są koloru pomarańczowego, wybierz dodatki w kolorze żółtym. Dobrze wyglądać będą także przedmioty w kolorze czerwonym.
  • Monochromatyczne – taki zestawienie charakteryzuje się dodatkami w jednej barwie. Jeśli więc decydujemy się na zestawienie monochromatyczne, dobrze jest wybrać różnego rodzaju faktury i połyski. Rolety wewnętrzne mogą być w różnych odcieniach oraz kształtach i fakturach. Przykładowo, jeśli Twoja skórzana kanapa jest połyskująca, rolety wewnętrzne powinieneś wybrać matowe, wykonane z różnych splotów.
  • Kontrastowe – kontrast pojawia się, kiedy zostanie zestawiona barwa najciemniejsza z najjaśniejszą. Czarny z białym, czerwony z żółtym. Aby barwy kontrastowe prezentowały się dobrze, nie należy wprowadzać ich w takich samych proporcjach. Najlepiej będzie kiedy jeden z kolorów będzie stanowił uzupełnienie drugiego.

Wykorzystanie wiedzy o połączeniach kolorów, może przyczynić się do stworzenia wnętrza ciepłego, przytulnego i pięknie wykończonego. Odpowiedni dobór rolet plisowanych do koloru ścian i dodatków, dla wielu stanowi wyzwanie. Dlatego też, znając zestawienia kolorów oraz zasady łączenia barw, wybór odpowiednich rolet wewnętrznych będzie prostszy i przyczyni się do stworzenia wymarzonego wnętrza.

Jakie rolety wybrać do sypialni?

kolor rolet do wnętrza

Najlepszym rozwiązaniem dla sypialni okazać się mogą rolety w systemie dzień – noc. Sypialnia jest miejscem odpoczynku i wyciszenia, dlatego decydując się na kolory, dobrze jest wybrać stonowane i ciepłe odcienie.

Dobrym rozwiązaniem, mogą okazać się także rolety plisowane. Ich specjalna konstrukcja pozwala na swobodna manipulację światłem słonecznym oraz intuicyjną obsługę. Szeroka gama kolorów to atut, dzięki któremu dopasowanie rolet plisowanych do koloru ścian i dodatków będzie jeszcze prostsze.

W sypialni dobrze sprawdzą się rolety zaciemniające. Decydując się na system dzień – noc czy rolety plisowane, warto mieć na uwadze, że rolety zaciemniające mogą okazać się najlepszym wyborem. Dzięki zastosowaniu ciemnego wykończenia kolorystycznego, odpoczynek w ciągu dnia może stać się o wiele bardziej efektywna.

Kolor rolet, a szare ściany

Szary kolor ścian wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych odcieni. Jest elegancki i świetnie pasuje do dużych i małych pomieszczeń. Choć w wielu domach są industrialne wnętrza to szary kolor ścian, współgra z drewnianymi dodatkami wykończeniami.

Kolor rolet wewnętrznych do szarych ścian powinien być dobrany indywidualnie. Wszędzie bowiem istotną rolę grają dodatki. Jeśli zdecydowałeś się na:

  • połączenia kontrastowe – dobrym wyborem mogą być różne odcienie granatów, czerwieni, żółci i zieleni. Oczywiście kolor rolet musi współgrać z innymi dodatkami. Decydując się na połączenia kontrastowe, dobrze jest mieć na uwadze inne przedmioty znajdujące się w domu. Ważną zasadą w [przypadku wykończeń jest “co za dużo to nie zdrowo” – także w przypadku kolorów.
  • połączenia harmonijne – jeśli nie chcesz tworzyć kontrastów wybierz odcienie szarości, beże, przybrudzone biele.

Należy także pamiętać, że rolety w jasnych barwach, zachowują się nieco inaczej niż te – w ciemnych. Pokoje, które są ciemne (pokój jest od strony północnej) powinny być rozjaśnione, właśnie jasnymi roletami. Inne jest także rozproszenie światła. Ciemny kolor tkaniny może zapewnić wyższy poziom zaciemnienia, co jest ważne szczególnie w sypialni.

Kolor rolety może zostać dobrany jeszcze przed rozpoczęciem prac w pokoju – na etapie budowy. Wtedy także można określić, jaki kolor farby kupić, z której strony świata znajduje się pomieszczenie.

Jeśli wybierasz roletę, jeszcze na etapie prac wykończeniowych, dobrym wyborem może być skorzystanie z rolety na wymiar. Indywidualnie dobrana wielkość materiału do okna zapewni o wiele większy komfort użytkowania i sprawi, że pokój będzie się prezentował dokładnie tak, jaki miałeś zamysł.

Podsumowanie

Wybierając roletę, warto mieć na uwadze styl w jakim jest wykończone całe wnętrze. Oczywiście chcąc udekorować pokój od początku, dobrze jest wiedzieć, na jaki rodzaj łączenia kolorów się zdecydować. Zasadniczo wyróżniamy:

  • Połączenia kontrastowe
  • Połączenia harmonijne

To, który z nich wybierzesz jest uwarunkowane tylko od Twoich preferencji. Decydując się na rolety wewnętrzne warto mieć także na uwadze zakup rolety na wymiar. Dzięki temu materiał będzie skrojony idealnie do okna, nie będzie od niego odstawał sprawiając, że wnętrze stanie się idealne i wymarzone.

Jeśli nie wiesz, jaka roleta czy który rodzaj żaluzji plisowanych będzie najlepszy dla Twojego pomieszczenia, skontaktuj się z naszym ekspertem. Z przyjemnością pomożemy Ci w doborze przesłony okiennej, byś czuł się we wnętrzach spokojny i zrelaksowany.