Jak dbać o czystość firan i zasłon?

Jak dbać o czystość firan i zasłon? unikając ich uszkodzenia?

Firany, poza swoimi walorami estetycznymi, stanowią także ochronę przed wiatrem, owadami czy redukują poziom światła wpadającego z zewnątrz.

Dzięki nim zyskujemy odrobinę prywatności. Są także kluczowe dla stylizacji naszego pokoju. Jeśli nie zadbamy one odpowiednio, sprawimy, że szybko złapią kurz, nieświeży odór i toksyny z powietrza. Tego typu zabrudzenia mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia tkaniny.

Firany tradycyjne

Lata temu, firany tworzyło się z bawełny i lnu, często tkając je samodzielnie. Dziś od czasu do czasu również możemy spotkać szydełkowane ręcznie elementy. Ich mankamentem jest waga oraz konieczność prasowania.

Mają także tendencję do żółknięcia i wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dokładnego płukania.

Firanki tradycyjne szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach rustykalnych, ale nadają się do bardzo wielu innych aranżacji. Są jednak znacznie trudniejsze w pielęgnacji od firan z tkanin sztucznych.

Ich charakter sprawia, że świetnie prezentują się w wystrojach rustykalnych, jednak firany sztuczne są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Firany tradycyjne – jak je odświeżać?

Firany z lnu lub bawełny wymagają wcześniejszego namoczenia zimną wodą. Następnie musimy dobrze je wygnieść. Jako wybielacza możemy dodać nieco amoniaku.

Kolejnym etapem będzie pranie w wodzie ciepłej z płatkami mydlanymi. Następnie dokładnie płuczemy je w zimnej wodzie. Aby wzmocnić efekt bieli, możemy dodać do wody garść soli.

Do usztywnienia i wydłużenia świeżości używamy mąki ziemniaczanej lub żelatyny. Aby nadać blasku, możemy dodać też mleka.

W dawnych czasach prężyło się firany po praniu aby uformować je właściwie. Używało się do tego specjalnej, drewnianej ramy, ze wbitymi gwoździkami, na które nawlekało się oczka i równało się w ten sposób brzegi.

Prężenie można zastąpić prasowaniem ale na mokro wzdłuż nitki.

Firany z włókna sztucznego – odświeżanie.

Tworzywo sztuczne jest najczęściej wykorzystywane do produkcji tkanin.

Przed praniem najlepiej otrzepać je z kurzu. Można także namoczyć je w chłodniejszej wodzie. Dobrym sposobem jest pranie dwuetapowe – pranie wstępne – pranie zasadnicze. Prać możemy na niskich obrotach w temperaturze 30 stopni celsjusza.

Przed praniem dobrze będzie złożyć firanę w kostkę. Warto dać firanie trochę swobody w pralce i nie wrzucać do niej za dużo. Podczas ostatniego płukania można dodać trochę soli, aby uzyskać efekt intensywnej bieli. Tkanin sztucznych nie musimy krochmalić. Możemy zawieszać je na karniszu „na mokro”

Higiena bieżąca

Firany i zasłony wypada od czasu do czasu odkurzyć. W ten sposób utrzymamy dłużej ich świeżość. Jeżeli nie życzysz sobie sterty kurzu w okolicach Twojego okna, zadbaj o świeżość co jakiś czas. Pamiętaj także o karniszach i uchwytach mocujących.

Jak trzepać firany?

Przed wrzuceniem firan do pralki, warto pozbyć się z nich najpierw kurzu. Dotyczy się to niestety wszystkich gatunków firan.

Jeśli nie możesz udać się na balkon lub trzepak, możesz użyć odkurzacza. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić zasłony.

Pozbądź się części metalowych

Elementy takie jak spinki, zapinki i kółka sprawiają, że zasłony układają się w ciekawe wzory. Nim wrzucisz zasłonę do pralki, pozbądź się lepiej wszystkich. Unikniesz w ten sposób zniszczenia zasłony. Następnie możesz przejść do czyszczenia.

W jaki sposób powinno się prać zasłony?

Nieodpowiednie dopasowanie środków czyszczących może uszkodzić Twoje zasłony i sprawić, że stracą one kolor.

Zanim wrzucisz je do pralki, przeczytaj uważnie wszystkie informacje na metce dotyczące prania. Zwróć uwagę na to, czy producent czasem nie zakazał prania mechanicznego. Może to zniszczyć Twoje zasłony.

Nawet jeśli dozwolone jest pranie w pralce, musisz zapamiętać kilka istotnych kwestii:

  1. Ustaw program możliwie najłagodniej – delikatne pranie zasłony zwiększy jej odporność na słońce.
  2. Unikaj suszenia przy pomocy pralki – gorące powietrze może źle wpłynąć na tkaninę. Zamiast tego rozwieś je na sznurku, umożliwiając wodzie swobodne spłynięcie.
  3. Nie wiruj zasłon – w ten sposób materiał staje się podatny na postrzępienia.
  4. Jeżeli Twoje zasłony mają intensywny kolor – ogranicz się jedynie do prania ręcznego. Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu tak, aby na tkaninie nie pozostały zacieki po środku piorącym.
  5. Jeżeli Twoje zasłony wykonane są z masywniejszych flokowanych lub gumowych materiałów – nie pierz ich wcale. Działanie wody działa niszcząco na te tkaniny.

Prasowanie

Podczas prasowania nie musisz dokładnie postępować z instrukcją na metce. Jeżeli starannie powiesisz Twoje zasłony – prasowanie będzie tutaj zbędne. Pamiętaj, aby nie prasować tkanin zaciemniających – ich warstwy będą podatne na gorące żelazko. W tym wypadku ogranicz się jedynie do użycia odkurzacza.

Pielęgnacja zasłon również nie wymaga szczególnego skupienia. Jeżeli raz dowiesz się jak to robić – pranie zasłon stanie się łatwością.

Zasłony i firanki to atrakcja dla Twojego pokoju czy salonu.

Okna bez zasłonek wyglądają surowo i ponuro. Choć cenione są w naszych wystrojach, często przy ich wyborze towarzyszy obawa o kwestię czyszczenia. Czy jednak nasze obawy są słuszne? Czy czyszczenie i pranie firan musi sprawiać nam trudność?

Jak często prać firany?

Tę kwestię musimy ustalić sobie już na wstępie. Faktem jest, że wpływa na to ich otoczenie. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon czy pokój dziecięcy to miejsca, gdzie firany są bardziej podatne na pranie. Zwłaszcza gdy dzielimy dom z naszymi pociechami lub pupilami. Istotnym sygnałem alarmującym do prania jest żółknięcie firan. Optymalny czas prania to 6 miesięcy. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie podrzeć delikatnego materiału. Ważne jest także, aby strzepnąć kurz przed wykonaniem prania.

Wystrój okien we wnętrzu w stylu klasycznym

Metody odświeżania firan

Pranie ręczne czy mechaniczne – co wypada lepiej?

Wprawdzie, obydwa sposoby są optymalne. Warto jednak delikatnie namoczyć firany, nim zabierzemy się za ich pranie. Czas, w którym firany spędzą w wodzie, przełoży się na łatwiejsze usunięcie wszelkich nieczystości. Aby uzyskać lepszy efekt, warto dodać do wody kilka łyżek sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń. Ułatwi to pozbycie się żółtego nalotu.

1. Pralka a pranie firan.

Ta metoda z pewnością zaoszczędzi Ci czas oraz energię. Firany jednak są podatne na zniszczenia i wygniecenia, więc warto prać je oddzielnie. Dobrą metodą będzie tu zatem użycie specjalnego worka, który zabezpieczy firanę przed rozciąganiem się i wygnieceniami. Przyda się także odpowiedni proszek, który zapewni dokładne wyczyszczenie firan. Nie zaleca się używania środków zmiękczających.

W przeciwieństwie do ubrań, użycie środka zmiękczającego nie zadziała korzystnie. Program prania powinien być ustawiony na pranie delikatne, bez wirowania w temperaturze 30-40 stopni. Nie warto rezygnować jednak z płukania, które pomoże pozbyć się proszku – może to zostawić widoczne plamy. Po zakończeniu prania warto zostawić firanę w pralce na kilka minut tak, by upewnić się, czy woda już odciekła.

2. Ręczne pranie

Ręczne pranie to kolejna metoda. Piorąc firany ręczne, zmniejszamy ryzyko rozdarć i rozszarpać firany. Jedyne co musimy zrobić, to wlać odrobinę wody do miski i wymieszać w niej miarkę proszku, by następnie włożyć do niej namoczoną wcześniej firanę i ugniatać delikatnie. Nie zaleca się pocierania firan podczas prania.

W zabezpieczeniu firany przed kurzem lub ponownymi zagnieceniami pomoże nam krochmal.

Pranie firan ręcznie i mechanicznie – jak robić to odpowiednio?

Jaki program ustawić w pralce podczas prania firan? Jak pozbyć się pożółknień? Jak uniknąć wygnieceń? Jak sporządzić krochmal? W jaki sposób suszyć firany? Jak je prasować?

Pranie firan powinno się odbywać co najmniej przed i po sezonie grzewczym. Jeżeli wieszamy nasze firany w kuchni lub przy ruchliwej ulicy – pranie firan powinno odbywać się częściej. Przed praniem, firany należy otrzepnąć z kurzu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń z powietrza. Rzeczy takie jak ozdoby i częś metalowe, najlepiej usunąć – mogą one zniszczyć firanę, lub pobrudzić rdzą. Następnie należy namoczyć firany. W tym czasie możemy umyć okna i ich okolice, aby zapobiec przed ponownym osadzaniem się kurzu.

Namaczanie firanek

Aby pozbyć się kurzu z firanek i przygotować je doprania, należy umieścić je w misce z letnią wodą na kilka godzin. Jeżeli firanki zostały mocno zabrudzone, dobrym zabiegiem będzie 2-3 krotna wymiana wody.

Jeśli nasze firany pożółkły od dymu, tłuszczu, temperatury – możemy dodać do naszej wody kilka łyżek sodki kuchennej. Jeżeli żółć osadzona na firanach jest intensywna, zaleca się proporcję 40-50 dag sodki na 10l wody oraz 2 łyżki płynu do mycia naczyń.

Aby pozbyć się poszarzeń widniejących na firanach – pomoże nam w tym sól. Należy jednak pamiętać, że częste stosowanie soli może osłabić włókna firanki.

Do pozbycia się poszarzeń i pożółknięć pomóc nam może dodatek atramentu z 2 nabojów podczas nocnego namaczania.

W przywróceniu dawnego koloru wyblakłym kremowym firanom pomoże dodanie do wody naparu z czarnej herbaty.

Firanki ze względu na swoją delikatną strukturę muszą być prane osobno.

Wkładanie firanek do pralki

Pomoże nam w tym specjalna torba w postaci siatki do prania. Jeżeli Twoje firanki mają falbanki lub inne ozdobne elementy – taka siatka pomoże Ci je zabezpieczyć. Możesz użyć także do tego białej poszewki na poduszkę.

Pamiętaj o zachowaniu luzu. Włóż zaledwie 1/4 – 1/3 wagi, którą zazwyczaj wrzucasz do pralki.

W czym prać firanki?

Aby uzyskać najlepszy efekt lepiej będzie użyć specjalnego proszku do prania firanek. Jeżeli takiego nie posiadasz, możesz uzupełnić Twój proszek, dosypując do niego 1-3 torebek sody oczyszczonej i dodając 2 łyżki octu. Pomoże Ci to w pozbyciu bardziej uporczywych zabrudzeń.

W wybieleniu pożółkłych firanek pomoże dodatek 1-2 łyżek sody oczyszczonej do Twojego proszku do prania. Kolorowe firanki, bez obaw możesz wyprać w płynie do płukania tkanin kolorowych. Firanki pastelowe lub firanki z grafikami możesz wyprać w środkach do prania kolorowych materiałów.

Unikaj środków zmiękczających – mają one niekorzystne działanie na włókna firanek.

Pranie firanek – Jaki program prania?

Najlepiej sprawdzi się możliwie najkrótszy program do prania materiałów miękkich bez wirowania. Pomoże to uniknąć zagnieceń na naszych firankach. Unikaj prania firan z materiałów syntetycznych w gorącej wodzie. Najlepiej sprawdzi się tutaj temperatura 30°C-40°C. Gorąca woda sprzyjać będzie zagnieceniom. Jeżeli firany są koloru białego – warto trzymać się temperatury 40%C, aby wspomóc środki wybielające.

W przypadku mocnych zabrudzeń – dobrym rozwiązaniem będzie podwójny proces prania.

Podobnie jak proces podwójnego płukania, który będzie sprzyjał pozbyciu się pozostałości po proszku z włókna, co przełoży się na dłuższą żywotność firanki.

Po zakończeniu płukania, pozostaw firanki w bębnie jeszcze przez 5 minut. Następnie przełóż do plastikowej miski lub wanienki, a następnie powieś.

Pranie ręczne.

Po płukaniu przełóż firanki do wody z rozpuszczonym środkiem czyszczącym. Optymalna temperatura wody to 40°C. Następnie delikatnie ugniataj firankę ręką. Unikaj pocierania.

Po zakończeniu prania wypłukaj firankę w dużej ilości chłodnej wody.

Jeżeli chcesz delikatnie usztywnić Twoją firankę – dodaj do płukania garść soli kuchennej.

Jeżeli płuczesz firankę kolorową – dodaj ocet w proporcji 1 łyżki/litr wody. Unikaj środków wybielających piorąc firany z nadrukiem lub fotofirany.

Jeżeli chcesz usztywnić swoją firankę i zabezpieczyć ją przed kurzem, możesz wyprać ją w krochmalu. Jeżeli Twoja firanka jest z włókna mieszanego – lepiej będzie Ci wyprać ją w skrobii ziemniaczanej. Jeżeli natomiast posiadasz firankę bawełnianą lub lnianą – lepiej sprawdzi się krochmal ryżowy.

Domowy krochmal – jak go zrobić?

Wsyp do kubka 2-4 łyżek mąki ziemniaczanej, kubek zimną wodą do połowy i dobrze wymieszaj. Kiedy skrobia rozpuści się, wlej ja do 1l wrzącej wody, stale mieszając. Jeżeli chcesz utwardzić krochmal – gotuj go jeszcze kilka minut.

Wlej krochmal do wiadra i uzupełnij go chłodną wodą. Do takiego roztworu możesz śmiało zanurzać wypraną i wypłukaną wcześniej firankę. Im roztwór będzie gęstszy, tym firanka będzie sztywniejsza. Po tym procesie możesz wywiesić firankę na suszarce i pozwolić jej odcieknąć. Tak przygotowaną firankę możesz wywiesić na karniszu. Przygotowany krochmal możesz także wlać do pralki i wykorzystać do tego program płukania. Pamiętaj, aby nie odwirowywać Twojej firanki.

Suszenie i prasowanie firanek

Gorące powietrze nie będzie działało korzystnie na włókna Twojej firanki – zbiegną się.

Jeżeli Twoje firanki są wyprane i wypłukane – możesz powiesić je do odcieknięcia. Jeżeli woda przestała już z nich ściekać, możesz śmiało powiesić je na oknie. Pamiętaj, aby nie eksponować ich na słońce, gdyż jeszcze wilgotne, mogą pożółknąć od promieni słonecznych. Nie martw się o lekkie fałdy – wyprostują się same w przeciągu max 3 dni. Jeżeli Twoje firanki mocno wygniotły się podczas prania, możesz wyprasować je w niskiej temperaturze. Pamiętaj jednak, o dokładnym wyczyszczeniu spodu Twojego żelazka.

Jeżeli dodatkowo chcesz usztywnić materiał podczas prasowania, możesz dodać soli do wody destylowanej w Twoim żelazku.

Rekomendowane artykuły