Jak udekorować okna balkonowe?

Dekoracja okna balkonowego to wyzwanie zarówno wizualne, jak i fizyczne. Sposób, który wybierzesz, powinien pozwolić Ci łatwo wyjść na balkon.

Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie firanki spiętej na lewej lub prawej stronie okna. Dzięki temu, domownicy bez żadnego problemu otworzą i zamkną okno balkonowe, które jednocześnie zyska efektowną oprawę.

Dzięki temu każdy będzie mógł wyjść na balkon w łatwy sposób, tym samym przy zachowaniu obecność ozdoby przy oknie.

W spięciu firanki możesz wykorzystać chwost, klamrę lub ozdobną podwiązkę.

Zasłony, rolety żaluzje – co sprawdzi się na naszych.

Co najpiękniej dekoruje nasze okna czyli zasłony, rolety i żaluzje.

W futurystycznych i minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się warianty takie jak okna bez zasłon, okna z żaluzjami lub roletami.

W innych – ciepłych, stylizowanych na dworek, wiejską chatkę czy angielski salonik – nie obejdzie się bez tradycyjnych dekoracji okiennych.

Z kolei w bogato zdobionych wnętrzach np. W stylu rustykalnym czy angielskim – okienne dekoracje będą priorytetem. Do ich powrotu przyczyniły się nowatorskie rozwiązania.

Pomijając ich rolę w wystroju wnętrza, zasłony i firany cieszą się swoją praktycznością, redukując ilość światła w pomieszczeniu, a nawet zmieniając jego kolor. Mają także wpływ na styl oraz optykę pokoju czy salonu.

Bez względu na położenie pomieszczenia, zasłony możemy zawiesić zawsze.

Jedyne co musimy dobrać, to kolorystykę i obfitość splotu. Czynnikiem wpływającym na regulację światła mogą być również zmarszczenia oraz drapowanie.

Sprawę doboru zasłon i firan ogromnie ułatwia bogata oferta tkanin, a także studiów i atelier, specjalizujących się w szyciu na wymiar i ich upinaniu.

W dokonaniu odpowiedniego wyboru pomogą Ci bogate oferty tkanin oraz studiów szyjących dedykowane zasłony oraz firany.

Firanki i zasłony – jak i na czym je wieszać?

Wiele osób zleca fachowcom upinanie zasłon ze względu na wysoki poziom trudności.

Zanim spróbujemy zrobić to na własną rękę, upewnijmy się jednak jaka jest docelowa szerokość zasłon i firan. Zalecana długość to 50% więcej niż długość karnisza. Jeżeli zmarszczenia mają być obfite, będzie to nawet trzykrotnie więcej.

Jak wygląda kwestia karnisza?

Przed jego kupnem trzeba przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma on być pojedynczy czy podwójny (do zasłony i firany).

Karnisz możemy montować na trzy sposoby:

– na ścianie

– na suficie

– rozporowo.

Możemy też zdecydować, czy ma on być pojedynczy czy podwójny.

Margines karnisza powinien wynosić od 25 do 30 cm z każdej strony, co łącznie daje nam długość 50-60 cm większą. Odległość od okna musi być zachowana min. 5 cm. Pozwoli to na swobodne jego otwarcie.

Warto także mieć na uwadze zachowanie odległości sporników karnisza od ściany, zarówno przy montażu ściennym jak i sufitowym.

Dlaczego jest to istotne?

Niewystarczająca odległość sprawi, że końcówki zasłony będą spoczywać na parapecie zamiast opadać na dół. Jej długość będzie jednak dyktował styl lub nasze upodobania.

Końcówki zasłon, przeważnie zwisają nieco wyżej, niż podłoga, jednak są i takie, które na niej spoczywają. Odpowiedni efekt uzyskamy, gdy zagięcie wynosi jakieś 5 cm.

Pomimo swojego romantycznego akcentu, taka zasłona jest mało praktyczna na co dzień.

Co istotne, do pełnego efektu będzie potrzebny nam też odpowiedni karnisz.

Jak łączyć zasłony z roletami?

Zarówno w innowacyjnych, jak i klasycznych aranżacjach są takie, które przypadną do gustu każdemu. Połączenie zasłony z roletą będzie tutaj komfortowym rozwiązaniem. Problem zasłaniania i odsłaniania zostaje zatem rozwiązany.

Spełnia też oczekiwania natury estetycznej – tkanina częściowo zasłania wnękę okienną i tworzy dla niej ładną ramę.

Kolejna zaletą jest wkład w wizerunek – spięte zasłony tworzą atrakcyjną ramkę dla okna.

Nie ma tutaj określonych zasad co do zastosowania takiej czy innej rolety. Najlepiej sprawdzi się tutaj jednak mimo wszystko roleta rzymska.

Materiał, jaki stosuje się do uszycia dekoracji okiennych może nie zawierać żadnych wzorów, choć w klasycznych kreacjach można pozwolić sobie na rozmaite kombinacje różnych motywów.