firany do salonu

Jak wybrać firany do salonu?

Firany to chyba najbardziej znana przesłona okienna. Ten materiałowy dodatek na dobre zakrólował w pomieszczeniach już w XX w. Choć różnego rodzaju przesłony były znane i wykorzystywane już od początków historii człowieka – raczej nie miały one funkcji dekoracyjnej, a praktyczną. Uniemożliwiały bowiem drobnym zwierzętom i insektom przedostanie się do wnętrza prowizorycznych domków.

Dziś firany wykorzystywane są nie tylko do osłony, ale także do dekoracji. Wciąż ewoluują, powstają coraz nowsze wiązania i podpięcia. Różnią się także haftem, splotem i przede wszystkim materiałem. Technika, która jest na zaawansowanym poziomie, przyczynia się także do ich dostępności i niskiej ceny – rzadko kiedy zasłony wykonywane są ręcznie.

W tym artykule, przygotowaliśmy dla Ciebie wprowadzenie do świata pięknych i funkcjonalnych firan.

Jakie są najlepsze firany do salonu?

Trendy są różne, od woalowych po naturalne tkaniny. Salon może mieć różne powierzchnie. Ważną kwestią przy wyborze firan jest właśnie to, co chcemy z pokoju wydobyć lub ukryć. Choć wielu może wydawać się to nierealne – tak, firany mogą zmieniać wrażenia optyczne pomieszczenia.

firany do salonu

Jeśli Twój salon charakteryzuje się dużą powierzchnią, którą chciałbyś optycznie zmniejszyć dobrym wyborem okazać się mogą firany w ciemniejszych odcieniach i o grubszych splotach. Dobierając firany, należy pamiętać także o łączeniu kolorów. Nie w każdym przypadku ciemny kolor firan będzie się dobrze komponował z kolorem ścian i dodatków. Szeroki wybór splotów i haftów pozwala dobrać przesłonę idealnie do typu i kolorów ścian pomieszczenia.

Istotnym plusem posiadania firan w salonie jest łatwa ich instalacja. Wystarczy zawiesić je na karniszu. Nie jest to oczywiste jednak długość firan salonowych powinna wynosić 1 cm odstępu od ziemi, choć niektórzy klienci lubią także te, opierające się o ziemię. Dzięki zawieszeniu firan powyżej podłogi, unikasz gromadzenia się kurzu w przestrzeni materiału.

Firany świetnie sprawdzą się także w salonach o mniejszych powierzchniach. Decydując się na ten rodzaj przesłony okiennej dobrze jest wybrać materiał zwiewny, lekki i o niezbyt dużej gramaturze. Dodatkowo należy wybierać raczej jasne kolory. Kierując się tymi zasadami unikniesz przytłoczenia i tak niewielkiego salonu.

Krótkie firany do salonu – dlaczego warto?

Firany najczęściej kojarzą się z długimi, cienkimi i powiewającymi w kuchni materiałami. Choć znacznie częściej wybierane są długie firany, to te krótkie są równie dobrym wyborem.

Firany krótkie charakteryzują się lekkością. Montuje się je w świetle otworu okiennego – nie zaś na całej ścianie. Nie zajmują one powierzchni całego okna, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią rośliny doniczkowe na parapetach.

Krótkie firany nie przytłaczają wnętrza. Dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w salonach o niewielkiej powierzchni – na przykład w blokach. W okresie zimowym dobrze jest wybrać jasne firany, bo na tym można wydobyć pięknie ubrany dom na święta. Na odsłoniętym parapecie z powodzeniem będziesz mógł umieścić najpiękniejsze ozdoby świąteczne.

Firany na drzwi balkonowe

Drzwi balkonowe to specyficzny rodzaj przeszkleń. Zwykle charakteryzują się tym, że są wąskie. Dobór firan w takich przypadkach może być utrudniony. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • Kolor ścian
  • Wielkość pomieszczenia
  • Wysokość pomieszczenia

Najczęściej wybieranymi firanami do powieszenia przy drzwiach balkonowych, są te z cienkich materiałów oraz w jasnych pudrowych kolorach. Niemal zawsze będą się dobrze prezentowały w przypadku małych pomieszczeń.

Jeśli Twój salon charakteryzuje się niskim sufitem firany są także dla Ciebie! W takich przypadkach zaleca się montaż od sufitu, by wydłużyć pomieszczenia.

Kiedy masz do czynienia z dużymi powierzchniami przeszklonymi i dużym rozstawem okien, firany stosuje się na całych ścianach, bo są zdominowane przez okna i wymuszają to.

Warto się zastanowić nad rodzajem upięcia. W przypadku gotowych firan nie ma tego problemu, to jednak firany długie tego wymagają.

Tak jak w poprzednich sytuacjach rodzaj upięcia zależy od kilku czynników:

  • wymiary pomieszczenia
  • rodzaj firan i materiał

Najbardziej znane i lubiane są upięcia górne począwszy od taśmy, decoringi i lubiany system wave.

Podsumowanie

Firany są świetnym rozwiązaniem, które może zostać zastosowane niemal w każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się w małych salonach, które po zastosowaniu materiałowych przesłon, nie pomniejszają optycznie wnętrza.

Dobrze sprawdzają się także we wnętrzach o dużych powierzchniach. Dzięki zastosowaniu firan długich, Twój salon stanie się przytulny i dopełniony.

Przy doborze firan zawsze należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, jego wysokość i kolor ścian. Jeśli chcesz mieć pewność idealnie dobranych firan do Twojego domu skontaktuj się z naszym ekspertem. Idealnie dobrane firany do Twoich potrzeb sprawią, że każdego dnia będziesz się cieszył pięknem i niepowtarzalnością wystroju Twoich wnętrz.