Jak optycznie powiększyć okna?

W kontekście całokształtu pomieszczeń niezwykle ważną rolę pełnią również okna. Zapewniają one dostęp światła i wpływają na ogólne samopoczucie wynikające z przebywania w takim pokoju. Nie zawsze jednak dysponujemy przestrzenią umożliwiającą wstawienie dużych okiennic. W jaki sposób można powiększyć ich optyczną powierzchnię?

Lekkie zasłonki

Elementy wiszące stanowią nieodzowną część, jeśli chodzi o aranżacje okna, gdyż dodają wnętrzu przyjaznego i przytulnego charakteru. Lepiej zrezygnować natomiast z grubych oraz ciężkich zasłon, które mogą się sprawdzić do ram balkonowych, ale w tym przypadku przyciągają uwagę i obciążają otoczenie. Zastosowanie wersji delikatnych i zwiewnych sprawi, iż cały wystrój w tym rejonie pokoju będzie bardziej przestrzenny, dopuszczając też do pomieszczenia większą ilość światła. Z tego względu warto zrezygnować również z ciemnych oraz bardzo intensywnych kolorów, a także wzorzystych motywów. Rozwiązaniem mogą być natomiast zasłonki w poziome paski, dzięki którym uzyska się efekt wizualnego poszerzenia okna. W kontekście osłon ciekawą metodą jest też zawieszenie ich nieco ponad wnęką lub nawet podwieszenie ich pod sufitem. Pozwoli to na odsłonięcie kilku dodatkowych centymetrów samej szklanej tafli i sprawi, iż okno będzie się wydawało wyższe niż w przypadku niżej osadzonych rolet lub zasłon.

Parapet

Prostym sposobem na to, by optycznie powiększyć okno jest pozostawienie jak najbardziej odsłoniętych parapetów. Ze względów dekoracyjnych często ustawia się tam wiele ozdób lub wysokich roślin oraz kwiatów, podczas gdy wnętrze staje się przez to przyciemnione i może być przytłaczające. Nie powinny także służyć jako miejsce do odstawiania książek czy niepotrzebnych rzeczy, gdyż również przyniesie to niepożądany efekt. Zamiast tego lepiej pozostawić tam jak najwięcej wolnej przestrzeni, a całość okrasić drobnymi dodatkami jak figurki czy chociażby mniejsze świeczki, które będzie można potem wykorzystać do stworzenia wyjątkowej atmosfery już wieczorem, gdy zrobi się ciemno.