Jak rozjaśnić ciasne wnętrza?

Aby rozjaśnić ciasne wnętrze nie potrzeba całej ekipy specjalistów. Równie spektakularne rezultaty można osiągnąć, robiąc to samemu. Na efekt przejrzystości oraz optycznego powiększenia składa się kilka aspektów m. in. dekoracja okien. Oto 3 proste i skuteczne sposoby na rozjaśnienie ciasnego pomieszczenia bez potrzeby przeprowadzania remontu całego domu.

Kolorystyka wnętrza

Gra cieni i kolorów odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o optyczne powiększenie ciasnego miejsca. Prostym sposobem na wydłużenie przestrzeni jest pomalowanie dwóch ścian usytuowanych naprzeciw siebie na ten sam kolor, a dwóch pozostałych w innym odcieniu innego koloru. Do rozszerzenia powierzchni najlepiej sprawdzają się jasne, promienne barwy. Przedstawiamy przykładowe kolory ścian:

  • Biel;
  • Écru;
  • Odcienie wanilii;
  • Kość słoniowa;
  • Biała czekolada.

Naturalne światło oraz wystrój okna

Wybierając kolor wnętrza zawsze warto zwrócić uwagę od jakiej strony świata pada światło. Czy od strony północnej a może od wschodniej – od tego zależy nadanie pomieszczeniu charakteru zimnego, chłodnego lub bardziej słonecznego, ciepłego. Dekoracja okien może skupiać się na wyborze standardowych firan i zasłon, bez wzorków oraz nadmiernych urozmaiceń. Oczywiście należy wykluczyć zasłony z ciężkich, grubych tkanin. Najlepiej jak najmniej elementów umieścić wokół okna. Warto również postawić na bardziej nowoczesne rozwiązania jak np. półprzezroczyste rolety. Pozwolą promieniom słońca delikatnie wpadać przez okno, nie powodując przytłoczenia. Parapet można ozdobić małym wazonem z kwiatkami, figurką lub ramką ze zdjęciem.

Jakie wybrać meble do ciasnego pomieszczenia?

Warto wybrać meble takie jak narożnik lub kanapa w kolorach jasnych. Jeśli natomiast nie ma się takiej możliwości to należy chociaż ciemne meble przyozdobić jaskrawą narzutą oraz dodać poduchy w odcieniach pastelowych. Na podłodze najlepiej sprawdzi się dywan o jasnej tonacji barw. Istotne jest, aby ograniczyć do minimum intensywne kolory oraz drapieżne, duże wzory na meblach, gdyż wprowadzają one niepotrzebny chaos. Jeden krzykliwy element w postaci np. ozdobnego, kolorowego krzesła lub fotela wystarczy.