zasłony panelowe

Jak dbać o firany i zasłony?

Zarówno firany, jak i zasłony stanowią niezwykle gustowny element aranżacyjny w każdym mieszkaniu. Warto więc odpowiednio o nie dbać, by prezentowały się nienagannie. Jak to robić? Sprawdźmy.

Regularna pielęgnacja firan oraz zasłon jest niezbędna, jeśli chcemy cieszyć się ich doskonałą prezencją. Niestety elementy te wystawione są na działanie wielu czynników, które mogą negatywnie wpływać na ich stan. Należy do nich między innymi kurz, dym papierosowy, czy promienie słoneczne. Nie ma jednak powodów do zmartwień, ponieważ istnieje wiele sposobów na to, by utrzymać zasłony w świetnym stanie przez wiele lat. Co więc należy robić?

Pranie zasłon i firan

Pranie firan i zasłon jest jedną z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy regularnie wykonywać, by zapewnić im świeży wygląd. Czynność ta pozwoli nam oczyścić materiał ze wszelkich osadów oraz plam. Warto jednak pamiętać, że w szczególności firany, wykonane są zazwyczaj z niezwykle delikatnych materiałów. Z tego też powodu bardzo ważne, by prać je w sposób, który ich nie zniszczy, a jednocześnie skutecznie wyeliminuje zabrudzenia. Jak to zrobić?

Bardzo ważnym etapem w praniu firan, jest ich namaczanie. W tym celu, szczególnie w przypadku białych materiałów, warto wykorzystać sprawdzony, babciny sposób i do wody dodać sody oczyszczonej. Dzięki temu zasłony odzyskają piękną barwę. Po namaczaniu należy wyprać firany, najlepiej w 30 stopniach. Dobrze także, jeśli ustawimy wirowanie na najniższe obroty. Tak wyprane zasłony będą prezentować się wspaniale.

Jak pielęgnować zasłony na co dzień?

Firany pierzemy kilka razy do roku. Jednak kurz zbiera się na nich niemal codziennie, dlatego też bardzo ważne, by przynajmniej raz w tygodniu się go pozbyć. Możemy zrobić to przy pomocy odkurzacza lub niewielkiej zmiotki. Warto także raz na jakiś czas ”odświeżyć” zasłony. Doskonale sprawdzi się do tego ręczne żelazko parowe. Taki zabieg wykonany raz lub dwa razy w miesiącu sprawi, że będą wyglądać doskonale, a kurz nie będzie osiadał na nich w dużej ilości.