zasłony panelowe

Firany z jakich materiałów są najlepsze?

Firany to nie tylko praktyczna dekoracja okna, to również ozdoba całego wnętrza. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach – dlatego dużą wagę przywiązujemy do dodatków, które dodają smaku i elegancji. Dobieramy lampy, obrazy, bibeloty, a także odpowiednie firany. Wybór nie jest łatwy, bo sklepy stacjonarne i internetowe oferują mnóstwo wzorów, kolorów i tkanin.

Oprócz tego dobrą opcja jest szycie firan na wymiar, dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na uszycie firany czy kupimy gotową, należy nie tylko kierować się aspektem wizualnym, lecz wziąć pod uwagę, jak dany materiał sprawdzi się w praniu, czy nie będzie sprawiał trudności przy prasowaniu albo ile światła przepuszcza. Poniżej krótki przegląd najlepszych materiałów na firany.

Tradycyjny żakard

Bardzo trwały i wytrzymały materiał poliestrowy (niekiedy z domieszką bawełny). Firany żakardowe bez problemu zniosą pranie w niskiej temperaturze, a także lekkie odwirowanie. Z prasowaniem również nie będzie kłopotu – zawieszone jeszcze wilgotne, wyprostują się pod własnym ciężarem. Żakard dobrze przepuszcza światło, nawet jeśli wybierzemy gęstszy splot.

Delikatny woal

Woal nie jest materiałem zbyt przejrzystym – dlatego przepuszcza znacznie mniej promieni słonecznych i chroni przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Jego atutem jest to, że można go dowolnie układać i drapować. Popularny jest także woal gnieciony – tzw. kresz. Dla firan z woalu zalecane jest pranie ręczne w niskiej temperaturze, w delikatnym środku piorącym.

Zwiewny tiul

Firany z tiulu bawełniane lub jedwabne wpuszcza do pomieszczenia dużo światła. Do wyboru mamy gładkie, haftowane czy z gipiurą. Dają się łatwo układać, wyglądają bardzo efektownie, ale wymagają prasowania, ponieważ są bardzo podatne na zagniecenia.

Przejrzysta organza

Inaczej organtyna, jest niezwykle efektowna – błyszcząca, delikatna i zwiewna, o dużej przejrzystości. Może być gładka, haftowana czy flokowana. Dostępne są różne kolory, modele z nadrukami czy elementami ozdobnymi. Organzę z włókien syntetycznych można prać w pralce. Jest to materiał podatny na zgniecenie dlatego konieczne jest prasowanie.