Jak skutecznie umyć rolety?

Rolety znajdują się w niemal każdym domu, stopniowo wypierają z rynku firanki i zasłony. Mimo tego, że są bardzo praktyczne, potrafią zatrzymać dopływ niepożądanego światła z zewnątrz czy ukryć to, co dzieje się wewnątrz, ich pielęgnacja sprawia często wiele problemów. Mogą być zrobione z różnych tkanin i jest to kluczowa informacja przy doborze odpowiednich sposobów i środków ich czyszczenia. Warto zapoznać się z radami producenta, zanim się do tego przystąpi.

Rolety materiałowe

Nie powinno się ich prać w pralce ani prasować. Do ich przecierania można użyć suchej lub lekko wilgotnej ściereczki (np. z mikrofibry) lub odkurzacza z najmniejszą siłą ssania i końcówką w kształcie szczoteczki. W przypadku pielęgnacji rolet materiałowych ważna jest regularność, która zapobiega wnikaniu kurzu w ich głąb. Do cięższych zabrudzeń przydać się może czysta guma do ścierania. Jeśli zdecydujemy się na użycie detergentu, należy zadbać o to, aby był on bardzo delikatny, ponieważ zbyt mocny, którym nieostrożnie pociera się plamę, może pozostawić odbarwienia i zacieki. Najważniejsza w czyszczeniu rolet materiałowych jest ostrożność, zachowanie delikatności. Jeśli chcemy wyczyścić je z największą dokładnością, najlepiej robić to w słoneczną pogodę – przebijające przez roletę słońce pozwoli nam dostrzec wszystkie zabrudzenia.

Rolety rzymskie

Czyszczenie rolet rzymskich może być dla wielu bardziej przystępne, ponieważ można je prać. Należy rozwinąć je całkowicie, odczepić sznurki podciągające, które znajdują się z tyłu rolety, wyjąć patyki obciążające. Tak przygotowaną roletę można zdjąć, wyprać w pralce lub ręcznie (w przypadku delikatniejszych materiałów warto oddać je do pralni chemicznej – zależnie od zaleceń pokazanych na metce). Czyste tkaniny zazwyczaj można wyprasować, a następnie analogicznie złożyć ją w całość i powiesić na wcześniejszym miejscu. Najbardziej wymagający jest demontaż i ponowny montaż rolet rzymskich, dlatego należy zachować spokój i cierpliwość, inaczej – mimo że czyste – mogą wyglądać nieestetycznie. Z czasem można się tego nauczyć i cały proces przebiegać będzie znacznie sprawniej.