zasłony zaciemniające

Zalety zasłon zaciemniających

Zasłony zaciemniające to cenione i znane rozwiązanie. Dzięki swoim właściwościom i budowie, pozwalają na relaks oraz sprzyjają dobremu snu.

Świetnie sprawdzają się w sypialni, w której odpoczynek jest najistotniejszy i powinien być porządny.

Choć nie jest to oczywiste, te nowoczesne zasłony spełniają także funkcje termoizolacyjne. Doskonale sprawdzają się także, jako ochrona przed wzrokiem natarczywych sąsiadów. Czy znasz wszystkie zalety zasłon zaciemniających? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto je mieć.

5 zalet zasłon zaciemniających

  1. Świetne zaciemnienie – zasłony blackout, bo pod taką nazwą można je spotkać, są idealne do sypialni. Dzięki swoim właściwościom zaciemniającym, sen, szczególnie w letnie dni, staje się przyjemniejszy i dłuższy. Zastosowane mogą zostać także w pokoju dziecięcym, w którym jest dużo bodźców. Wykorzystanie zasłon blackout sprzyja odcięciu malucha od harmidru i świateł na zewnątrz. Każdy, kto lubi oglądać filmy i seriale wie także, jakim utrudnieniem jest padające słońce na ekran telewizora. Obraz jest niewyraźny, odbijają się przedmioty znajdujące się w domu. Zasłony zaciemniające to świetna propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie klarowny obraz w kinie domowym. Dzięki ich wykorzystaniu, oglądanie z emocjami i zapartym tchem w piersiach, staje się możliwe!
  2. Oszczędność energii i ciepła – zasłony blackout tworzą swojego rodzaju izolację. Materiał, z których są wykonane jest gruby, dlatego ciepło nie uchodzi z mieszkania tak szybko, jak w przypadku firan czy standardowych zasłon. Wykorzystanie zasłon zaciemniających może okazać się skutecznym rozwiązaniem dla zmniejszenia rachunków.
  3. Wyciszenie – blackouty ze względu na swoją grubość mają właściwości hamowania dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jest to więc świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mieszkają w centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej ulicy. Niektóre zasłony posiadają dwie warstwy, dzięki czemu, mogą zmniejszyć głośność dźwięków o połowę!
  4. Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń – wykorzystanie zasłon blackout może nieść za sobą szereg korzyści. Gruby i izolujący materiał po zasłonięciu okien, tworzy w upalne dni barierę, dzięki której ciepło nie dostaje się do pomieszczenia w takim natężeniu, jak przy standardowych zasłonach czy ich braku. Dzięki temu, spędzanie czasu w letnie dni w mieszkaniu staje się przyjemniejsze i sprzyja lepszemu samopoczuciu.
  5. Prywatność – nikt nie lubi, kiedy obcy ludzie zaglądają nam przez okna do domu. Zasłony zaciemniające to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą odgrodzić się od wzroku natrętnych sąsiadów. Ich zastosowanie, tworzy barierę przez którą nie przenika wzrok, nawet najbardziej ciekawskiej sąsiadki.

Pomimo tego, że zasłony zaciemniające mają szereg zalet, to nie sposób nie wspomnieć o ich wadach, choć jest ich znacznie mniej.

zasłony zaciemniające

Dla niektórych osób, a w szczególności starszych, problemem może być ich waga. Ze względu na grubość materiału (czasem jest kilka jego warstw) zasłony zaciemniające są ciężkie. Może być to problematyczne także dla niepełnosprawnych, bowiem przesuwanie blackoutami wymaga użycia większej siły niż w przypadku zasłon tradycyjnych.

Gabaryty zasłon uniemożliwiają prania ich w standardowej pralce w domu. Jeśli producent nie zaleca inaczej, najlepiej będzie wykonać czyszczenie, w specjalnie przeznaczonej do tego pralni chemicznej. Profesjonalna konserwacja zasłon zaciemniających to także pewność, że na materiale nie powstaną odbarwienia czy uszkodzenia. Koszt skorzystania z usług pralni chemicznej nie jest wysoki, jednak nie każdy może mieć możliwość dostarczenia ciężkich zasłon do czyszczenia.

Gdzie pasują zasłony zaciemniające?

Zasłony na okna blackout pasują szczególnie do sypialni i salonu, gdzie odpoczynek i relaks są bardzo ważne. Dzięki właściwościom zaciemniającym umożliwiają spokojny i nieprzerwany sen.

Blackouty świetnie sprawdzą się także w pokoju dziecięcym. Gruby materiał hamuje przedostawanie się dźwięków z zewnątrz do pomieszczeń, co sprzyja wyciszeniu i szybszemu zasypianiu przez najmłodszych.

Podsumowanie

Zasłony na okna są nie tylko pięknym dopełnieniem wystroju wnętrza, ale także świetnie sprawdzają się w innych rolach:

  • zaciemniają
  • wyciszają
  • izolują
  • sprzyjają oszczędzaniu

Jeśli bliska jest Ci harmonia z przyrodą, a co za tym idzie ważna dla Ciebie jest oszczędność zasobów naturalnych, powinieneś rozważyć zakup blackoutów. Wielowarstwowy materiał nie tylko całkowicie zaciemnia pokoje, ale także chroni przed uciekaniem ciepła z wnętrz. Dzięki temu, dbanie o naturę jest jeszcze prostsze.

Należy pamiętać, że w lato zaciągnięte zasłony zaciemniające chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, co poprawia samopoczucie.

Mieszkanie w bloku czy na osiedlu sprzyja także wścibskim sąsiadom. Chcący wszystko widzieć i wiedzieć, niejednokrotnie obserwują wnętrza cudzych mieszkań ze swoich okien. Montując zasłony na okna pozbywasz się tego problemu! Wystarczy zsunąć ze sobą materiałowe poły, by dodać sobie prywatności i nie martwić się bałaganem w kuchni i sąsiadem, który za chwilę Cię obgada!

Niestety blackouty są ciężkie i najczęściej wymagają prania chemicznego. Liczba zalet jednak, wielokrotnie przewyższa liczbę wad.