Plisy okienne – jak je zamontować?

Remont mieszkania to duże wyzwanie – zarówno pod względem logistycznym jak i finansowym. Czasem sam dobór i montaż dodatków takich jak plisy okienne może stanowić spore nadszarpnięcie budżetu domowego. Powoli do Polski dociera moda na DIY – czyli zrób to sam. Samodzielny montaż plis okiennych to nie tylko satysfakcja z dobrze wykonanej pracy ale przede wszystkim oszczędność pieniędzy.

Jak samodzielnie zamocować rolety?

Plisy okienne przeważnie są sprzedawane wraz z wszystkimi częściami niezbędnymi do ich montażu. To wyłącznie od osoby dokonującej zakupu zależy, czy zdecyduje się ona na samodzielny montaż, czy też wezwie do tej czynności montera. Montaż plis okiennych można podzielić na dwa rodzaje – ze względu na sposób w jaki przymocowuje się rolety do ramy okiennej. Niezależnie od tego jaki model rolety zostanie wybrany, to trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie wymierzyć okno. Nawet najlepiej zamontowana roleta nie będzie wyglądała nazbyt estetycznie, jeżeli będzie źle dopasowana do wymiarów ramy okiennej.

Montaż bezinwazyjny

Najprostszym sposobem przytwierdzenia plisy do ramy okiennej jest montaż bezinwazyjny. Nie wymaga on ani specjalistycznych narzędzi ani też wyszukanych umiejętności. Do takiego sposobu montażu wykorzystywane są przeważnie specjalne klipsy oraz zatrzaski dołączone do rolety. Nie uszkadzają one ramy okiennej i taką plisę można w każdej chwili ściągnąć. Jest jednak jeden minus takiego sposobu montażu – jest on o wiele mniej trwały niż montaż inwazyjny.

Montaż inwazyjny – trwałe przytwierdzenie rolet

Inną opcją jest możliwość montażu inwazyjnego, który także można przeprowadzić na własną rękę, lecz w tym przypadku konieczne będzie posiadanie chociażby odpowiedniej wkrętarki. W pierwszej kolejności na ramie okiennej należy ołówkiem bądź pisakiem zaznaczyć otwory – zazwyczaj będą konieczne cztery. Następnie trzeba przymocować wkręty – i gotowe. Plisy okienne będą się trwale trzymały i żaden przeciąg czy mocniejszy wiatr nie będzie w stanie ich uszkodzić.