rolety materiałowe

Zastosowanie rolet materiałowych

Rolety materiałowe mają o wiele szersze zastosowanie niż mogłoby się wydawać. W zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane, mogą spełniać wiele funkcji. Właśnie dlatego cieszą się dużą popularnością i okazują się doskonałą alternatywą dla żaluzji czy zasłon.

Plisowane i rzymskie

W pomieszczeniach o jasnych ścianach świetnie sprawdzają się rolety materiałowe w ciemniejszych kolorach, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także wpływają na estetykę pomieszczenia i dodają mu nieco wyrazistości. Tam, gdzie najważniejsze jest podkreślenie pięknego wystroju, warto natomiast zastosować rolety rzymskie.

Rolety a oświetlenie

Rolety powinny być dobierane ze względu na lokalizację pokoi, a dokładniej na ich umiejscowienie względem światła i kierunków świata. Dzięki temu będą nie tylko ozdobą, ale także pozwolą zadecydować o intensywności nasłonecznienia każdego pomieszczenia. Przykładowo, w przypadku okien od wschodu konieczne jest zastosowanie rolet o ciemnym kolorze, dzięki czemu promienie słoneczne nie będą budzić domowników już o świcie. Po wstaniu z łóżka rolety będzie można natomiast łatwo zwinąć i cieszyć się jasnym wnętrzem. Inaczej jest już w przypadku okien zachodnich – tutaj najlepiej sprawdzą się rolety materiałowe, które przez pierwszą część dnia będą zdobić okno, a wieczorem zapobiegną nagrzewaniu się wnętrza za sprawą promieni słonecznych.

Sposób na rozjaśnienie pomieszczenia

Rolety materiałowe świetnie sprawdzą się także w przypadku pomieszczeń z oknami na północ, do których światło dociera równomiernie. Takie wnętrza wydają się chłodne i mało atrakcyjne, dlatego rolety z delikatnego materiału i w jasnym kolorze nie będą blokować światła, a jednocześnie je rozproszą, dodając wnętrzu bardziej pogodnego charakteru.

Nadmierne nagrzewanie

Światło słoneczne ma wpływ jednak nie tylko na jasność danego wnętrza, ale także na temperaturę. Latem więc rolety będą pełnić jeszcze jedną funkcję – zapobiegną przedostawaniu się zbyt dużej ilości promieni słonecznych, a tym samym sprawią, że w pokoju nie będzie za gorąco.